in

Śpisz na prawej stronie? Zobacz co Ci grozi

Średnio śpimy po 8 godzin dziennie, więc wychodzi na to, że trzecią część życia spędzamy w łóżku. Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Jeżeli nie mamy go wystarczająco dużo, nasz organizm zaczyna się rozregulowywać. W ostatnich badań opublikowanych przez Journal of Clinical Gastroenterology , czytamy, że nasza pozycja w jakiej śpimy może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Lekarze stwierdzili, że zdrowiej spać na lewym boku. Powody są proste, oto 5 z nich:

1.  Lepszy drenaż limfatyczny

W badaniu stwierdzono, że spanie po lewej stronie pozytywnie wpływa na działanie układu limfatycznego. Układ limfatyczny transportuje ważne składniki odżywcze przez organizm i czyści go z substancji odpadowych, które są filtrowane przez węzły chłonne. Jeśli śpisz na lewym boku pomagasz w transporcie transporcie odpadów, gdyż są one na lewej stronie korpusu.

2. Praca serca

Spanie na lewym boku pomaga sercu pompować krew. Jest to spowodowane tym, iż aorta jest wygięta w lewo. Jeśli leżysz na prawym boku to serce musi pompować krew „w górę”.

 

3. Lepsze trawienie

Spanie na prawej stronie może prowadzić do powstawania refluksu i co się z tym wiąże zgagi.  Natomiast jeśli śpimy na lewej stronie kwas żołądkowy nie płynie do przełyku z żołądka. Więc jeśli masz problemy z trawieniem, powinieneś starać się spać w przyszłości na lewej stronie.

 

4. Tak wskazuje anatomia

Żołądek i trzustka są zlokalizowane po lewej stronie ciała. Jeśli będziemy spać na prawej stronie, możemy komplikować ich funkcjonowanie, ponieważ będą musiały działać wbrew grawitacji. Ponadto jeśli śpimy na prawej stronie to żołądek naciska na trzustkę i utrudnia jej działanie.

5. Śledziona będzie Ci wdzięczna

Śledziona również znajduje się po lewej stronie ciała. Organ ten jest odpowiedzialny za sprzątanie naszej krew. Materiały odpadowe, które są transportowane przez układ limfatyczny łatwiej są rozkładana przez śledzionę jeśli śpimy na lewym boku.

 

Źródło: gutfuerdich.co Fotografie: gutfuerdich.co

Co o tym sądzisz?

74 points
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 50.000000%

11 sposobów na podkręcenie metabolizmu

Robisz „tron” w toalecie? Zobacz co Ci grozi